Kundcase

Aktivering som gav pris!

Santa Maria Tex Mex förgyllde Melodifestivalen tillsammans med Charlotte Perrelli.

2009 gick Santa Maria in som sponsor till Melodifestivalen. Nya målgrupper skulle nås inom kategorin texmex – främst barnfamiljer – och man ville förflytta befintliga texmex-konsumenter från “medium” till “heavy users”. Fredag togs in i projektet för att hjälpa till med aktivering på arenorna och i butik i samband med deltävlingarna och den stora finalen.

 

Santa Maria ville lyfta texmex-matens status på middagsbordet, från oglammig vardagsmat till ett spännande, självklart val för en gnistrande festivalkväll. Temat “Äkta festivalmat” togs ut i integrerat i allt från annonser och butiksmaterial till Facebook-appar. Festivalpubliken fick tävla om vem som hade den roligaste och mest intressanta idén för en festlig och glamourös texmex-middag att bjuda årets festivalvinnare på. En av schlagervärldens mest glamourösa och populära artister, Charlotte Perrelli, engagerades för att bära fram budskapet “Vinna en Melodifestivalvinnare” i olika kanaler.

 

På arenorna fick besökarna chansen att ”Träffa årets nyheter” i en spännande tävling i sann Lilla Sportspegeln-anda. Med en specialframtagen rispåse gällde det att få så många poäng som möjligt genom att pricka något av hålen som representerade årets nyheter i texmex-sortimentet. Kön av glada besökare, vuxna som barn, ringlade lång vid Santa Marias eventyta.

 

Totalt lämnades 1057 tävlingsbidrag in via kampanjsiten och eventytor på plats i festivalarenorna. Santa Maria noterade en topplacering i sponsorerinran och 125 % ROI på den totala kampanjinvesteringen. Försäljningen ökade med 12 % mot 2009 och Santa Maria tog 3,5 % marknadsandel under festivalperioden.

 

2011 tilldelades Fredag Gyllene Hjulet i kategorin Årets bästa sponsring för Santa Maria Melodifestivalen 2010.